192

1

19.04.2005

Έπαιξε όσο…χρειάστηκε!

Το αποτέλεσμα, ήταν αναμενόμενο πριν καν ξεκινήσει το παιχνίδι του Φιλίππου στην Αθήνα, απέναντι στον Γ. Σ. Κορωπίου. Το γεγονός λοιπόν, δεν μπορούσε, παρά να επαληθευτεί και στο παρκέ, αφού οι "ερυθρόλευκοι" έπαιξαν όσο έπρεπε, για να μπορέσουν να ξεπεράσουν ανώδυνα και αυτό το εμπόδιο και να παραμείνουν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μια θέση, που όπως είναι γνωστό, αποτελεί τον στόχο του Νίκου Μάντζου και των παικτών του, μετά την απώλεια της ελπίδας για την κατάκτηση του πρωταθλήματος…

Ο αγώνας

Ο αγώνας, δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με τον Φίλιππο, να διατηρεί το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι, μόλις δύο φορές, έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, μία στο πρώτο δεκάλεπτο (5-4), και μία λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό, όταν και εκμεταλλευόμενοι τον παίκτη παραπάνω, μείωσαν την διαφορά σε ένα γκολ, 24-25.

Από κει και πέρα όμως, σε κανένα σημείο του αγώνα, οι παίκτες του Νίκου Μάντζου δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά, κάνοντας έναν υγιεινό περίπατο. Οι διαφορά άλλωστε, που χωρίζει τις δύο ομάδες, ήταν εμφανής, ακόμη και αν οι φιλοξενούμενοι, έπαιζαν με "σβηστές" ουσιαστικά μιχανές.

Το ζητούμενο για το Φίλιππο, είναι ότι κατάφερε να πετύχει αυτό που ήθελε, έστω και μ’ αυτόν τον εύκολο τρόπο, διατηρώντας παράλληλα το προβάδισμα που έχει για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης του πρωταθλήματος, έναντι του Πανελληνίου.

Η προετοιμασία της ομάδας ενόψει του Σαββατιάτικου παιχνιδιού με αντίπαλο την Ηλιούπολη, ξεκίνησε από σήμερα, αφού χθες ο Νίκος Μάντζος προτίμησε να δώσει ρεπό στους παίκτες του.

Δεκάλεπτα: 5-4, 8-9, 10-14, 15-19, 22-25, 24-28.

Συνθέσεις
Γ.Σ. Κορωπίου: Αλεξανδρής, Γεωργούδης Μ. 2, Τόλιας, Σάβιτς 2, Θεοχάρης 5, Κατούντας Δημ. 1, Αγαπητός, Γιάντσα 5, Αναγνώστου 2, Τσιλιάκος 1, Γλουσίδης, Κυριαζής 4, Ράπτης, Ρηγάκης 2.
Φίλιππος: Χριστοδουλίδης, Δέλλιος, Τσακίρης 5, Βακάλης 1, Τσιπλακίδης, Μπαντής 4, Τζιμούρτος 7, Παπαδόπουλος Κ., Ριγανάς 3, Σουγγάρας 4, Παπαδόπουλος Στ. 1, Γιούπης 3, Λιακόπουλος, Τζούφρας.