1

17.05.2005

Όμορφο φινάλε!

Ήταν ένα φινάλε, αντάξιο της ιστορίας των δύο ομάδων. Φίλιππος και Ιωνικός, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, το Σάββατο στο -σχεδόν- γεμάτο έπειτα από μεγάλο χρονικό διάστημα, Φιλίππειο, σ΄ ένα παιχνίδι, που πρόσφερε αρκετές συγκινήσεις γιατί εκτός από το αγωνιστικό ενδιαφέρον, η βράβευση του Δημήτρη Τζιμούρτου από τη διοίκηση του Συλλόγου, ο οποίος γνώρισε την αποθέωση από τους πιτσιρικάδες των Ακαδημιών, έδωσε μια νότα ζωντάνιας, στο παγωμένο φέτος Φιλίππειο, θυμίζοντας τις δοξασμένες μέρες του πρόσφατου παρελθόντος.

Στο τέλος, η νίκη των "ερυθρολεύκων" (31-30) έμοιαζε με κερασάκι στην τούρτα σε μία, ούτως ή άλλως, όμορφή ατμόσφαιρά…

Ο αγώνας

Το ντέρμπι των "αιωνίων" ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με αρκετή διάθεση στο παιχνίδι. Μέχρι την συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου, ο Ιωνικός εκμεταλλευόμενος την επιπολαιότητα των γηπεδούχων  στις επιθετικές τους προσπάθειες, είχε το πάνω χέρι, αφού διατηρούσε την διαφορά ενός τέρματος (3-4).

Aπό κει και πέρα, οι παίκτες του Νίκου Μάντζου αντέδρασαν και στο 8ο λεπτό, το τέρμα του Ριγανά, έφερε για πρώτη φορά τον Φίλιππο μπροστά με δύο τέρματα (6-4).

Ο Φίλιππος ανέβασε στροφές στην συνέχεια. Βελτίωσε την άμυνα του, ενώ παράλληλα έγινε πιο ουσιαστικός στην επίθεση. Αποτέλεσμα, λίγο πριν την συμπλήρωση του 19ου λεπτού, το γκολ του Στήβ Παπαδόπουλου, έφτασε την διαφορά στο μεγαλύτερο της σημείο, σ΄ αυτό το πρώτο μισάωρο (14-8).

Κάπου εκεί όμως, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και πάλι, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα, ο Ιωνικός, με κύριους εκφραστές των επιθέσεων του τους Παπαδόπουλο και Μπακαούκα, να μειώσει εκ νέου, με το ημίχρονο να τελειώνει 18-16.

Επανάληψη

Στο β΄ μέρος, ο Φίλιππος ξεκίνησε καλύτερα, όμως η διαφορά που απέκτησε (34΄, 21-18, Τσακίρης), γρήγορα εξανεμίστηκε, αφού ο Ιωνικός μείωσε στο 38΄, 22-21. Ακολούθησε ένα σερί 3-0, των "ερυθρολεύκων", με τέρματα των Τζιμούρτου, Γιούπη και Μπαντή, όμως για άλλη μια φορά, οι παίκτες του Στέλιου Αλεπουδέα, κατάφεραν να πλησιάσουν τους γηπεδούχους, αυτήν την φορά στα δύο γκολ (43΄ 25-23).

Στην συνέχεια, η αμφίρροπη εικόνα, την οποία φρόντισαν να δημιουργήσουν με την παρουσία τους οι δύο ομάδες δεν άλλαξε και αφού ο Φίλιππος ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 29-23, μ΄ ένα σερί 4-0 στο 48ο λεπτό, το φινάλε της αναμέτρησης έμοιαζε με τυπική διαδικασία. Για άλλη μια φορά όμως, ο Ιωνικός επέστρεψε στο παιχνίδι, αφού του το επέτρεψε ο Φίλιππός.

Νεκρό διάστημα

Για οκτώ περίπου λεπτά (48΄- 56΄), οι "ερυθρόλευκοι" έμειναν "άσφαιροι" κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Ιωνικός, μειώνοντας με τον Μπακαούκα, σε 29-28 στο 56ο λεπτό. Το γκολ του Μπαντή, ξεκόλλησε τον Φίλιππο από το "στοιχειωμένο" 29, όμως ήταν πια φανερό, πως το φινάλε αυτής της εξαιρετικής, όπως εξελίχθηκε αναμέτρησης, δεν θα ήταν και ιδανικό, για τοςυ καρδιακούς.

Ο Παπαδόπουλος, αφού μείωσε σε 30-29 στο 57ο λεπτό, το τέρμα το Ριγανά, λίγο αργότερα, έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Φίλιππο. Ο Ιωνικός όμως, μείωσε εκ νέου στο γκολ, 31-30, στο 58ο λεπτό και από κει και πέρα, το τελευταία δύο λεπτά, έμοιαζαν βγαλμένα από σενάρια του Άλφρεντ Χίτσκοκ. Η τελευταία επίθεση, ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όμως δυστυχώς γι΄ αυτούς, και ευτυχώς για τον Φίλιππο, δεν απέφερε καρπούς, με το 31-30, να είναι εν  τέλει το σκορ, με το οποίο έληξε ακόμη ένα ντέρμπι των "αιωνίων" του ελληνικού χάντμπολ.

Αξίζει να σημειωθεί, πως μ΄ αυτήν τη νίκη, ο Φίλιππος, παίρνει την σκυτάλη των νικών, στις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων, αφού με το αποτέλεσμα του Σαββάτου συμπλήρωσε την 27η του νίκη, έναντι 26 του Ιωνικού, στις συνολικά 64 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.