85

0

26.04.2005

Εύκολη επικράτηση!

Άλλη μια νίκη, πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Φίλιππος, κερδίζοντας το Σάββατο στο Φιλίππειο κλειστό γυμναστήριο την Ηλιούπολη (36-30). Το παιχνίδι, παρά την εμφανής διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες, είχε αρκετό ενδιαφέρον, με τους δύο αντιπάλους να δείχνουν σαφή διάθεση, για προσφορά θεάματος, στους λιγοστούς φιλάθλους, που βρέθηκαν στις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου. Άλλωστε, το τελικό σκορ, που κατέγραψε ο φωτεινός πίνακας, αποδεικνύει, του λόγου το αληθές…

Το παιχνίδι…
Το ξεκίνημα του αγώνα, ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο, καθώς οι δύο ομάδες, ήταν κοντά στο σκορ, με τον Φίλιππο βέβαια, να διατηρεί το προβάδισμα. Το γεγονός αυτό βέβαια, οφειλόταν κυρίως στο ότι οι "ερυθρόλευκοι", μπήκαν  κάπως μουδιασμένα, στον αγώνα, κάτι που οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν, χάρη στις επιθετικές προσπάθειες του Μπλαγκόεβιτς και Μπάζαριτς.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε μορφή μετά την πάροδο του πρώτου εικοσάλεπτου, στο οποίο οι παίκτες του Νίκου Μάντζου είχαν πάρει μια διαφορά τεσσάρων τερμάτων (12-8). Λίγο αργότερα, στο 26ο λεπτό, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στα επτά γκολ (17-10) με το ημίχρονο να λήγει 19-14, υπέρ των παικτών του Νίκου Μάντζου.

Στην επανάληψη, ο Φίλιππος ανέβασε στροφές και δείχνοντας αξιοζήλευτο πλουραλισμό στην επιθετική του λειτουργία, απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο στο σκορ. Το μοναδικό διάστημα, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής τον Φίλιππο, ήταν στο 38ο λεπτό, όταν και το σκορ έγινε 23-21. Από κει και πέρα όμως, από την στιγμή που ο Φίλιππος "σοβαρεύτηκε", τα πάντα κύλησαν στους ρυθμούς που επέβαλαν οι παίκτες του. Στο 44΄, ο Βακάλης έκανε το 29-23, για να φτάσουμε δύο λεπτά πριν από την λήξη (58΄), όταν και η διαφορά έφτασε στο μέγιστο βαθμό και το ταμπλό να γράφει 35-27.

Το μόνο που απέμεινε να περιμένουμε, μέχρι το σφύριγμα της λήξης,  ήταν το τελικό σκορ, το οποίο εν τέλει, σταμάτησε στο 36-30, με τους "ερυθρόλευκους", να πετυχαίνουν ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα.
Διαιτητές: Μανδάς-Παπαχαρτοφίλης