"Η άνοδος εξαρτάται μόνο από μας"

Μετά τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής και το ρεπό που είχε η ομάδα της Βέροιας, ο κ. Καλαϊτζίδης με δηλώσεις του στο "Λαό" τόνισε τα εξής: "Η άνοδος της ομάδος στην Β΄Εθνική δεν εξαρτάται μόνο από τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων αλλά κυρίως από τα αποτελέσματα που θα πάρει η Βέροια τα υπόλοιπα έξι παιχνίδια που απομένουν.

Φυσικά αν η ομάδα των Λύκων "έκοβε" δύο βαθμούς από τα Γιάννενα δεν θα λέγαμε όχι.  Εμείς συνεχίζουμε στηριζόμενοι στα "πόδια μας" με περισσότερο πάθος και δεν σκεπτόμαστε τίποτα άλλο εκτός από το παιχνίδι της Κυριακής με τον Πανδραμαϊκό στην Δράμα".

Δύο απουσίες

Μετά το ρεπό της Κυριακής από χθες ξεκίνησε η προετοιμασία της ομάδος για το παιχνίδι της Κυριακής χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα αφού όλοι οι παίκτες είναι στην διάθεση του κ. Καλαϊτζίδη. Οι μόνοι που θα απουσιάσουν είναι οι τιμωρημένοι Κώστας Γεωργιάδης και Βας. Σαμαράς που θα εκτίσουν την ποινή τους και θα είναι και αυτοί στην διάθεση του προπονητού την επόμενη αγωνιστική για τον αγώνα με την Κοζάνη στην Βέροια.
Αντίθετα επιστρέφει ο Δημ. Σαμαράς του οποίου έληξε η ποινή και αναμένεται να βοηθήσει και πάλι την ομάδα στο φινάλε του πρωταθλήματος.

Το "Μπαμ" από την Καρδίτσα

Φυσιολογικά μπορούν να χαρακτηρισθούν τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής εκτός από την αγχώδη νίκη των Ιωαννίνων στους Λύκους 1-2 με πέναλτυ στο 93΄ λεπτό του αγώνα την νίκη της Καρδίτσας μέσα στην Κοζάνη 0-1, και τις ισοπαλίες Λαμίας - Θερμαϊκού 2-2, Άρτας - Αγρ. Αστέρας 1-1.

Το φιλί της ζωής…..

Ο ΠΑΣ νίκησε στο 93΄τους Λύκους υπό το βλέμμα φίλων και της Βέροιας!
Αγχωτική νίκη! Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιλανάκη στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο ΠΑΣ Γιάννεναν επικράτησε με 2-1 επί των Λύκων, στο προχθεσινό παιχνίδι του πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του Καλοχωρίου.

Με τη νίκη αυτή οι Ηπειρώτες μείωσαν στους τέσσερις τους βαθμούς της διαφοράς που τους χωρίζουν από την πρωτοπόρο Βέροια.
Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στο γήπεδο, εκτός από τους 150 φίλαθλους του ΠΑΣ Γιάννενα, βρέθηκαν και 100 οπαδοί της Βέροιας, οι οποίοι υποστήριζαν τους Λύκους, αλλά έφυγαν δυσαρεστημένοι από το Καλοχώρι.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά, πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 23΄έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Μπελά από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να πλασάρει τον Χαρίση, που έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 39΄ ο Μπελά έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία να πετύχει κάποιο γκολ για την ομάδα του, όταν από το ύψος της μεγάλης περιοχής και με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα έστειλε την μπάλα άουτ.
Στο 50΄ ο ΠΑΣ Γιάννενα κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την αγωνιστική του υπεροχή, όταν ο Βιλανάκης με ωραία ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η χαρά  των φιλοξενούμενων για το γκολ που πέτυχαν κράτησε μόλις δώδεκα λεπτά.

Στο 62΄ ο Αντώνης Παπατζήκος (ο οποίος αγωνίζεται σαν δανεικός στους Λύκους από τη Βέροια) έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής του Γεωργίου και με γυριστό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Το τελικό 1-2 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιλανάκη (το κέρδισε ο Ντάσιος, ο οποίος ανατράπηκε από τον Ανδρουλάκη).
Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Γεωργούλα (Γρεβενών), ο οποίος "κιτρίνισε" τους Παπαδόπουλο Κ., Δέδε, Κατερίνη και Ντάσιο.

Λύκοι: Χαρίσης, Παπαδόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Κ. (80΄Μακέζε), Τουλούπης, Μάρος (70΄Ανδρουλάκης_, Μόσχου, Παπατζίκος, Γεροντίδης (ΜόσχουΑ.), Κολώνης, Βεργώνης, Μπαλάσκας.
ΠΑΣ Γιάννενα: Γεωργίου, Ντάσιος, Μιχαήλ, Δέδες Μιτσιόπουλος (66΄Παναγιωτόπουλος),Κάκος, Κατερίνης, Βιλανάκης, Τζανής (66΄Γιαννάκης/80΄Κεφαλίδης), Μπελά, Ολιβέιρα.