21

1

12.04.2005

Εύκολο απόγευμα!

Πολύ εύκολα, όπως αναμενόταν άλλωστε, ο Φίλιππος κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Βυζαντινού, κερδίζοντας τον στο Φιλίππειο, με 36-24.  Το παιχνίδι μπορεί να  μην διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, όμως είχε ορισμένες καλές στιγμές, με τους παίκτες και των δύο ομάδων, να δείχνουν διάθεση στο παιχνίδι τους… Το θετικό για τους "ερυθρολεύκους", είναι το γεγονός, ότι η νίκη επί του ΒΑΟ, είχε διπλή σημασία, αφού επέτρεψε στον Νίκο Μάντζο και τους παίκτες του, να επιστρέψουν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά την ισοπαλία του Πανελλήνιου, με τον Ιωνικό.
Ο αγώνας
Μετά το αμφίρροπο, πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με το ταμπλό να δείχνει 5-4, υπέρ του Φιλίππου. Από  κει και πέρα όμως, οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων, διευρύνοντας την διαφορά στο σκορ. Το δεύτερο δεκάλεπτο,  τελείωσε με τον Φίλιππο να προηγείται 10-7 και, λίγο αργότερα, στο 21ο λεπτό, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά, στα πέντε τέρματα. Λίγο πριν την εκπνοή όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν την ψαλίδα στο σκορ, με το ημίχρονο, να τελειώνει 14-11.
Β΄ μέρος
Στην επανάληψη,  οι παίκτες του Φιλίππου, μπήκαν πιο αποφασιστικοί  στο παρκέ και, μέσα σ΄ ένα δεκάλεπτο, κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά στα οκτώ τέρματα (21-13). Από κει και πέρα, ήταν φανερό, πως το παιχνίδι είχε αποκτήσει πια τυπική διαδικασία, με την διαφορά να μην κατεβαίνει χαμηλότερα, από τα δέκα τέρματα.
Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο Νίκος Μάντζος αρκέστηκε να πει: “Στο πρώτο ημίχρονο είμασταν χαλαροί και επιτρέψαμε τον ΒΑΟ να είναι κοντά στο σκορ. Στην επανάληψη όμως βελτιωθήκαμε, με αποτέλεσμα να φτάσουμε εύκολα στη νίκη”.
Διαιτητές: Αγγελίδης, Κατσάνος
Δεκάλεπτα: 5-4, 10-7, 14-11, 21-13, 27-18, 36-24.
Συνθέσεις
Φίλιππος: Δέλλιος, Μπακιρτζής, Τσακίρης 4, Βακάλης 5, Μπαντής 4, Τζιμούρτος 6, Σουγγάρας, Ριγανάς 11, Παπαδόπουλος Στ. 3, Γιούπης, Τσιπλακίδης, Παπαδόπουλος Κ., Λιακόπουλος, Τζούφρας 1.
ΒΑΟ: Γουργούμης, Δραγάνης, Μισυρλής 2, Σταματιάδης Χάρης 6, Στάνκοβιτς, Κοκώνης 7, Μπεϊλής 2, Τοκμακίδης 3, Γιαουρίδης 1, Σαουλίδης Ιωαν. 1, Μιλόσεβιτς 2, Μπιτόπουλος, Σταφυλίδης Χαϊλ.